נצלו את הרשתות למציאת מידע אמין ותמיכה הדדית, לא לשנאה והפצת כזבים

בשבועות האחרונים אני נסערת מאוד. אני עוקבת בדריכות אחר דיונים ברשת, קוראת עשרות פוסטים ותגובות מכל צידי המפה הפוליטית והאידיאולוגית, ומה שאני רואה טורד את מנוחתי. אנחנו רואים כאן מצב מאוד מסוכן של שיח מתלהם, רווי שנאה, מלא במידע כוזב, מסית ומטעה. הרשת היא כבר מזמן פלטפורמה שמהווה מגאפון לקולות קיצוניים ומסיתים, אבל בימים אלה, כאשר נושא כל-כך מהותי כמו שיטת הממשל והפרדת הרשויות עומד על הפרק, השיח הפך לחמור במיוחד, מהסוג שמדינת ישראל לא ידעה כמותו ב- 75 שנות קיומה. הרשתות החברתיות עלולות לעזור להבעיר את השטח שגם כך לא יציב, ולהוביל למלחמת אחים. אנחנו קרובים מאוד לנקודת האל-חזור.

ציוץ קיצוני בטוויטר שהבעיר עוד את השטח שגם כך לא יציב

לרשת יש צדדים חיוביים רבים, שבימים כתיקונם מתגברים ועולים על הבעיות והאתגרים שהיא מציבה בחיינו. עצם העובדה שכל אחד מוזמן לפתוח אתר, לפתוח קבוצה ולנהל אותה, לפרסם פוסטים ולומר את מה שעל ליבו ובעצם לאפשר את חופש הביטוי – זוהי הדמוקרטיה בשיא תפארתה. אם פעם רק בעלי הכוח יכלו להישמע, הרי שהיום כל נערה אנונימית ולא מוכרת יכולה להיעשות מפורסמת בזמן קצר בזכות פוסטים או תמונות שהיא מעלה ולהפוך לבעלת השפעה, ומה זה אם לא דמוקרטיה.

כשחופש הביטוי מתהפך עלינו

מצד שני, הרשתות החברתיות, כפי שקרא להן סשה ברון-כהן בנאומו בכנס הליגה נגד השמצה בנושא אנטישמיות ושנאה, הן "מכונת התעמולה הגדולה ביותר בהיסטוריה". בתקופה זו אנו מבחינים ביתר שאת בבעייתיות של תופעת "חדרי הדהוד" (echo chambers), המונעים מאנשים להיחשף לדעות שונות ומגוונות, וגורמים להם להתבצר עוד יותר בעמדותיהם ואף להקצין אותן. האלגוריתם של פייסבוק, למשל, דואג שניחשף בעיקר לפוסטים ושיתופים של תחומים שקרובים לליבנו ולאמונותינו, גם אם הדיוק שלהם לא נבדק לעומק על-ידי שום גורם. בדרך כזו, מי שנחרד מהרפורמה יקבל הרבה מידע על ההפיכה המשטרית ולמה זה רע לדמוקרטיה, ומי שמסכים עם יוזמתו של יריב לוין יקבל אל ה"פיד" שלו אמירות כמו "הם הפסידו, מה הם מפגינים עכשיו?" או האשמת המפגינים באנרכיה וטרור. בפועל אנחנו נחשפים למעט מאוד מגוון וליותר ויותר תכנים שקרובים גם כך אל ליבנו. העניין הזה יוצר קיטוב מאוד גדול בכל העולם: כל קבוצה מרגישה ש"כולם" כמוה, מה שהופך אותה לטובה יותר, לצודקת יותר ובמיוחד – את הקבוצה היריבה לטועה, רעה, לא מוצדקת.

כוח נוסף שפועל ביתר שאת בתקופה האחרונה ומורגש ברשתות החברתיות הוא תוכן המבטא כעס ואפילו שנאה, כלפי "הצד השני". זאת, משום שתוכן של שנאה הוא תמיד "ג'וסי" יותר. הוא מפעיל אצלנו רגש עמוק וחזק. מחקר שערכתי יחד עם קולגות הראה שכשהרגש מופעל אצלנו אנחנו נוטים יותר להיות פעילים ברשתות, מה שהופך את התוכן ויראלי, ומכפיל באופן לעתים בלתי נשלט את החשיפה לתוכן.

וזה לא מפסיק כאן. על פי מחקרים שונים, אנשים כלל לא יורדים לעומק התכנים שהם מפרסמים ומשתפים, אך עושים זאת בצורה תכופה ואינטנסיבית, עד כדי כך שהם משוכנעים שהם מפיצים מידע אמין, גם אם המציאות רחוקה מזה. לא תמיד אנחנו משתפים מתוך מניע רע. מכיוון שאנחנו מוצפים בהמון מידע, גם בחיים וגם ברשתות, פועל אצלנו כל הזמן "הקמצן הקוגניטיבי". זהו מנגנון שמאפשר לנו לא להכנס לעומק של כל פיסת מידע שמגיעה אלינו ובמקום זה לעשות קיצורי דרך קוגניטיביים. אנחנו לא טורחים לבדוק את העובדות או את האינטרסים של מי שעומד מאחורי הידיעה שזה עתה הפצנו.

השנאה מוצאת בית חם

מחקרים הראו שקל יותר להקליד דברים קשים מאשר להגיד אותם בפנים, מה שיוצר בקלות אמירות קשות שקשה לקחת בחזרה. הקלות הזאת נוצרת, למשל, כי לא רואים את פניהם של אלה שאותם אנחנו מעליבים. בנוסף, מחקרים הראו שקל יותר להיות אלימים כשלא צריך להשתמש באלימות פיזית ישירה. בניסוי מפורסם של מילגרם התגלה שכאשר לא רואים את זה שפוגעים בו וכשהאלימות הדרושה היא לחיצת כפתור בלבד – רבים מסכימים להיות אלימים עד כדי מוות. כך גם כשאדם יושב לבדו עם הטלפון או המחשב שלו: מבחינתו הוא לוחץ רק על כפתורים, לא מרביץ לאף אחד ולא פוגע באף אחד, כביכול. אבל כבר ראינו דוגמאות אינספור בהן הפגיעה היא קטלנית.

נבדק בניסוי של מילגרם, שמוכן להעביר מכת חשמל קטלנית מבלי לראות את הקורבן שלו

למרות המצב הקודר והחיכוכים הבלתי-פוסקים שנדמה שרק הולכים ומתחזקים, אני סבורה שהרשתות החברתיות, המלבות את האש וגורמות להחרפת הקרע בין מגזרים בחברה הישראלית, יכולות להציע גם פתרונות לבעיה. כפסיכולוגית וחוקרת קהילות מקוונות, אני רוצה להאיר על מרחבים כמו קבוצות וקהילות מקוונות, שהם מקומות של חיבורים בין אנשים שונים ומגוונים. זה מקום טוב להתחיל דיאלוג, להתבונן באנשים, ולזכור שגם ויכוח אפשר לנהל בצורה תרבותית ולא מתלהמת. שהסיכוי להשיג הישגים, לשכנע, לעורר סקרנות, למשוך אנשים לכיוון האידיאולוגיה שלנו, עולה משמעותית כאשר אנחנו מקשיבים יותר ו'צועקים' ברשת פחות. כחברת סגל במחלקה למדעי המידע, חשוב לי להגיד שהאינטרנט מאפשר לדלות מידע אמין ונגיש. אני ממליצה לאנשים לבדוק לעומק את המידע עליו הם מסתמכים כשהם מגבשים את דעותיהם, הקיצוניות לעתים. חשוב מאוד בתקופה הזו לבדוק ברצינות את המידע שמשפיע על עמדותינו, ולא לקבל עובדות מפוסט שהועבר פעמים רבות בקבוצת הוואטסאפ. לבסוף, כאשת מדע אני חושבת שנכון להקשיב לאנשי האקדמיה, שהאמיצים שבהם משמיעים בימים אלה את קולם גם על-פני הרשתות החברתיות. חשוב לשמוע, למשל, מה אומרים נשיאי האוניברסיטאות הגדולות בישראל, דוקטורים ופרופסורים, חוקרים שמקדישים את חייהם לנושאי חוק, בריאות, מדינה ודת. אנשים שלמדו את הנושאים הנידונים לעומק באופן אובייקטיבי ורציני, ללא אינטרסים פוליטיים ואישיים, מקצוענים, שמטרתם היא האמת. בעיני הם עמוד התווך של השיח השפוי והרציונלי, שממנו נוכל לצמוח ולגדול כחברה.

מכתב הרבנים שמועבר ברשת הקורא לדיאלוג בין הצדדים ולשלמות העם

5 תגובות על ״נצלו את הרשתות למציאת מידע אמין ותמיכה הדדית, לא לשנאה והפצת כזבים״

 1. נכון מאוד.
  אני רואה בפיד את מרבית חבריי מפחדים ורושמים על סוף המדינה, וחשבתי שהצד השני לא ענייני, דורסני ומונע מאכזריות לשמה, עד שחבר שלח לי פודקאסט שהקשבתי לו ברוב סבלנות, בו מתראיין יריב לוין למרות שאיני נמנה על תומכיו, והבנתי שיש לו טיעונים כבדי משקל שלא הייתי מודע אליהם.
  לכן חשוב באמת לנסות ״לצאת מהקופסה״, להקשיב ולאתגר את המחשבה העצמית.

  אהבתי

  1. תודה על התגובה! אשמח לשמוע את הפודקאסט המדובר.
   ולמרות הכל, אני מסכימה להשתכנע מדבריהם של אנשי מקצוע ואקדמיה, ולא מפוליטיקאים, שיש להם אינטרסים ולא בדיוק ידועים ביושר שלהם

   אהבתי

   1. אה זה. איבדתי אותו כבר בדקות הראשונות כשאמר שכל האקדמיה, מערכת המשפט והתקשורת הם אותו 'מילייה'. מהותו של שיח גזעני ומוטה

    אהבתי

 2. מסכימה איתך מאוד, כמובן.
  קשה לראות איך חוזרים מההקצנה ומהשימוש לרעה ברשתות חברתיות. אני לא חושבת שיכול להיות פתרון טכנולוגי לזה, צריך להשקיע בכיוונים חברתיים (הרגלי שימוש, חינוך לאוריינות מידע – בפינלנד פיתחו תכניות לימודיות בנושא לאור הקרבה הפיזית והיחסים עם רוסיה)

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: